Political Endorsements for 2018

Our members asked the tough questions, making sure those running for elected offices would stand up for the issues that matter most to working families. As a result of that effort, here are the candidates we’ve endorsed.


OREGON:

STATEWIDE
Click here to look up your Oregon House and Senate districts.

CLATSOP, COLUMBIA, WASHINGTON, MULTNOMAH, CLACKAMAS, HOOD RIVER
Legislative
Legislative Champions
Local

MARION, DESCHUTES, POLK, YAMHILL
Legislative
Local

BENTON, LINCOLN, LINN, LANE, COOS
Legislative
Legislative Champions
Local

JACKSON, JOSEPHENE
Legislative

OREGON: 

STATEWIDE

Kate Brown Kate Brown Governor of Oregon
Val Hoyle Val Hoyle BOLI Commissioner

CLATSOP, COLUMBIA, WASHINGTON, MULTNOMAH, CLACKAMAS, HOOD RIVER

Legislative

Rob Wagner Rob Wagner Senate District 19, Lake Owego and West Linn areas
Shemia Fagan Shemia Fagan Senate District 24, NE Portland and Parkrose
Chrissy Reitz Chrissy Reitz Senate District 26, Hood River; Sandy; Corbett and Happy Valley/East Portland
Tiffiny Mitchell Tiffiny Mitchell House District 32, Astoria
Rachel Prusak Rachel Prusak House District 37, Tualatin and Tigard areas
Andrea Salinas Andrea Salinas House District 38, Lake Oswego and West Linn areas

Legislative Champions

Teresa Alonso Leon Teresa Alonso Leon House District 22, Woodburn/North Salem
Sheri Malstrom Sheri Malstrom House District 27, Beaverton
Susan McLain Susan McLain House District 30, Hillsboro/Forest Grove
Mitch Greenlick Mitch Greenlick House District 33, Beaverton
Margaret Doherty Margaret Doherty House District 35, Tigard
Jennifer Williamson Jennifer Williamson House District 36, SW/NW Portland
Mark Meek Mark Meek House District 40, Oregon City/Gladstone
Karin Power Karin Power House District 41, Milwaukie/Sellwood
Rob Nosse Rob Nosse House District 42, SE Portland
Tawna Sanchez Tawna Sanchez House District 43, North/NE Portland
Tina Kotek Tina Kotek House District 44, North Portland
Barbara Smith Warner Barbara Smith Warner House District 45, North Portland
Alissa Keny-Guyer House District 46, East Portland
Diego Hernandez Diego Hernandez House District 47, NE Portland and Parkrose
Chris Gorsek Chris Gorsek House District 49, Troutdale/Fairview
Carla Piluso Carla Piluso House District 50, Gresham

Local

Susheela Jayapal Susheela Jayapal Multnomah County Commission, District 2
Deborah Kafoury Deborah Kafoury Multnomah County Chair
Nick Fish Nick Fish City of Portland Commissioner, Position 2
Kathryn Harrington Kathryn Harrington Washington County Chair
Greg Malinowski Greg Malinowski Washington County Commissioner, District 2
Kimberly Culberston Kimberly Culbertson Washington County Commissioner, District 4

MARION, DESCHUTES, POLK, YAMHILL

Legislative

Mike Ellison Mike Ellison House District 19, South Salem/Turner
Nathan Boddie Nathan Boddie House District 54, Bend

Local

Tom Andersen Tom Andersen Salem City Council Ward 2
Chris Hoy Chris Hoy Salem City Council Ward 6
Micki Varney Micki Varney Salem City Council Ward 8

BENTON, LINCOLN, LINN, LANE, COOS

Legislative

Kimberly Koops-Wrabek Kimberly Koops-Wrabek House District 11, Eugene/Coburg areas, dual recommendation
Marty Wilde Marty Wilde House District 11, Eugene/Coburg areas, dual recommendation

Legislative Champions

James Manning James Manning Senate District 7, Eugene/Junction City
Sara Gelser Sara Gelser Senate District 8, Corvallis/Albany
Paul Holvey Paul Holvey House District 8, Eugene
Nancy Nathanson Nancy Nathanson House District 13, Eugene
Dan Rayfield Dan Rayfield House District 16, Corvallis

Local

Nora Kent Nora Kent Lane County Commissioner, District 1, West Lane
Joe Berney Joe Berney Lane County Commissioner, District 2, Springfield
Heather Buch Heather Buch Lane County Commissioner, District 5, East Lane, dual recommendation
Kevin Matthews Kevin Matthews Lane County Commissioner, District 5, East Lane, dual recommendation

JACKSON, JOSEPHENE

None at the moment but we will have a recommendation in the future.


Comments are closed.